Категорија: Актуелно

Актуелно

Светското првенство во Полумаратон – Гдиниа, Полска / 17.10.2020год. 

Нашата најдобра атлетичарка на средни и долги патеки и стандардна репрезентативка Адријана Поп Арсова , Викендов ќе анстапи на Светското првенство во полумаратон кое ќе се одржи во Гдиниа, Полска на ден 17.10.2020 година Според програмата најпрво стартуваат дамите во 11.00 часот, додека...

Прочитај повеќе
Актуелно

Националното поединечно првенство за Пионери-ки и Купот на Македонија за Пионери-ки

Денес 03 Октомври 2020 год. ( сабота ) со почеток во 09.30 во Скопје на Арената „ Тоше Проески „ се одржа Националното поединечно првенство за Пионери-ки и Купот на Македонија за Пионери-ки . Во конкуренција на преку 100 атлетичари, клубовите и атлетичарите се натпреваруваа во Поединечна...

Прочитај повеќе
Актуелно

РЕЗУЛТАТИ – БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ 19-20.09.2020год

Викендов  19ти и 20ти Септември 2020 година во Клуж Непоха , Романија се оддржува Балканско првенство за Сениори-ки на кое делегацијата на Атлетската федерација на Македонија во конкуренција на 12 држави зеде учество со 4 атлетичари-ки кои на првиот ден од првенството ги постигнаа...

Прочитај повеќе
Актуелно

БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ 19-20.09.2020год

Балканската атлетската федерација во соработка со Романнската Атлетска федерација претстојниот викенд на 19ти и 20ти Септември 2020 година во Клуж Непоха , Романија ќе организираат 73тото издание на Балканско првенство за Сениори-ки , по строгите протоколи за организација на Меѓународни...

Прочитај повеќе
Актуелно

Балканско првенство за Младинци-ки ( резултати )

Во конкуренција на 13 држави, викендов во Истанбул / Турција се одржа Балканското првенство за Младинци-ки на кое Атлетската федерација на Македонија учество зема со 4 атлетичарки кои ги постигнаа следниве резултати : Дијана Вукановиќ на 400м – 63.20 / 10то место, Марија Јованоска...

Прочитај повеќе
Актуелно

Балканско првенство во Маратон 2020

Денес во рамките на првиот Ќустендил Маратон се одржа и Балканското првенство во Маратон на кое Атлетската федерација на Македонија зема учество со маратонката Весна Кираџиева која до 35тиот километар беше пласирана на 7мото место но не успеа да ја заврши трката . Со оглед на...

Прочитај повеќе
Актуелно

Балканско Првенство за Младинци-ки 12-13.09.2020 Истанбул / Турција

На првиот ден од Балканското првенство за Младинци-ки кое се одржува овој викенд во Истанбул / Турција нашите атлетичарки ги постигнаа следнуве резултати : Дијана Вукановиќ на 400м – 63.20 / 10то место Марија Јованоска на 100м – 13.27 / 11то место Ана Божиновска на 100м ...

Прочитај повеќе
Актуелно

БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИНЦИ 12-13.09.2020год. и БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ВО МАРАТОН 13.09.2020год.

БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИНЦИ 12-13.09.2020год. и БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ВО МАРАТОН 13.09.2020год. И покрај светската корона криза, и строгите протоколи за организација на Меѓународни спортски настани , Балканската атлетската федерација продолжува со спроведувањето на календарот, па така...

Прочитај повеќе
Актуелно

Ѓорѓи Вучков – Добитник на државно признание  „8ми Септември„ 

Денеска по повод „ Денот на Независноста „  традиционално и годинава во Собранието беа врачени традиционалните награди „8ми Септември” со кои им се оддава признание на спортисти, тренери и спорски работници за нивната работа и остварувањата. За првпат од Независноста на Македонија...

Прочитај повеќе