Актуелно

Резултати – Балканско првенство за Сениори во сала

На Балканското првенство за Сениори во  сала кое се одржа во Истанбул , Турција на 05ти Март 2022г, нашите репрезентативци успеаа да освојат 2 медаља и тоа ,

Сребрен медал за Дарио Ивановски во дисциплината на 3000м со резултат 7:58.48 и нов национален рекорд на Македонија вреден 1087 бода , дисциплина во која претходната година на истото првенство го освои златниот медал и се закити со титулата Балкански шампион .

Бронзен медал за Андреас Трајковски во дисциплината скок во далечина со прескокнати 7м и 62см го освои 3тото место , тој настапи и на трката на 60м на која го освои 16тото место со резултат 7.02сек,

И како трет наш преставник на Балканското првенство Јован Стојоски во трката на 400м го освои 10тото место со резултат 48.78сек.

Им честитаме ,

Линк за резултати : http://www.balkan-athletics.eu/results/Balkan%20Indoor%20Championships/27th%20Balkan%20Indoor%20Championships%202022%20Istanbul,%20TUR/Results%20Men%20BICH%202022.pdf

Линк до видеа : https://www.youtube.com/watch?v=3qno2d2PCEk&list=PL07ByoGTiCgwrf5Ug9u8CgUAU-VT0jFH_