Категорија: Актуелно

Актуелно

Бронзен медал за Дарио Ивановски на Балканското првенство за сениори во дисциплината на 5000м

На Балканијадата за Сениори која се одржа на 26ти и 27ми Јуни  чиј домаќини се градовите Белград и Смедерево во Србија  и на која учествуваат околу 450 атлетичари со своите тренери од 19 земји, членки на Балканската атлетска федерација , Дарио Ивановски го освои бронзениот медал во...

Прочитај повеќе
Актуелно

Европски Куп во фрлачки дисциплини , Сплит / Хрватска

Првиот Атлетски собит на стариот континент за сезона 2021 година на отворено е Европскиот Куп во фрлачки дисциплини кој се одржува овој викент 8ми и 9ти Мај во Сплит , Хрватска на кој Атлетската федерација на Македонија ќе земе учество со една атлетичарка Матеја Ефремовска во фрлање диск...

Прочитај повеќе
Актуелно

Резултати – Меѓународен атлетски митинг „ Бар 2021 „

На силниот Меѓународен атлетски митинг „ Бар 2021 „ , кој се одржа денес 1ви Мај 2021 година во Бар , Црна Гора во лоши временски услови проследени со силен ветер и дожд , учество земаа преку 300 натпреварувачи-ки од 10 држави , меѓу кои и Нашите атлетичари кои ја отворија меѓународната...

Прочитај повеќе
Актуелно

Атлетски Митинг „ Бар 2021 „ , Бар , Црна Гора

Предстојниот викенд на 1ви Мај 2021 година во Бар , Црна Гора ќе се одржи традиционланиот меѓународен атлетски митинг „ Бар 2021 „ во организација на Атлетскиот клуб „Морнар„ од Бар , на кој учество ќе земат дел од нашите атлетичари кои веќе претстојуваат во Бар на поготовки , како и...

Прочитај повеќе
Актуелно

Репрезентативни подготовки – Бар , Црна Гора

И после повеќе од една година непредвидливост на календари и потешкотии во спроведување на планот и програмата за работа на Селекторот и Федерацијата , од недела 25ти Април па се до 2ри Мај 2021 година , Атлетската федерација на Северна Македонија за делегација од 10 спортисти ќе спроведе...

Прочитај повеќе
Актуелно

Резултати – Балканско првенство во Маратон

Единствениот преставник од Атлетската федерација на Северна Македонија , Александар Кираџиев кој зеде учество на Балканското првенство во Маратон кое се одржа на 25ти Април 2021 година во Киев , Украина , со резултат 2 часа и 47 минути ( 2:47.00) се пласираше на 6тото место . Финалните...

Прочитај повеќе
Актуелно

Семинар „ Детска Атлетика „

По успешната промоција на проектот „ Детска Атлетика „ во првата фаза , денес 24.04.2021г. согласно последните измени во акциониот план и со употреба на средства за електронска комуникација се одржа Првиот онлине Семинар за „ Детска Атлетика „ наменет за едукација на преставници од...

Прочитај повеќе
Актуелно

Балканско Првенство во Маратон  , Киев / Украина

И покрај светската пандемија со корона вирусот и многубројните забрани , рестрикции и откажување на натпреварите , утре 25.04.2021г. со почеток во 09:00 часот  во Киев , Украина ќе се одржи Балканско првенство во Маратон , како прв меѓународен натпревар на пат за 2021 година , на кој...

Прочитај повеќе
Актуелно

Започна новата летна сезона со Националното првенство на 10 000 метри

Со мерки и протоколи за натпреварувачите и без публика на трибините, и оваа година Македонската атлетика продолжува со оргаинзацијата и спроведување на Национални првенстава во време на пандемијата на вирусот ковид -19 , па така денеска 17ти Април 2021 година во Скопје на Националната...

Прочитај повеќе