Категорија: Актуелно

Актуелно

Инфорамции за учество на Национално првенство на Србија за Младинци-ки во сала

Викендов  30ти и 31ви Јануари 2021 година се одржува Национално првенство на Србија за Младинци-ки во сала во Белград на кој учествуваа наши атлетичари на покана на Селекторот на АФМ , и преку атлетските клубови , како и атлетичари кои веќе претстојуваат во Белград на подготовки , кои ги...

Прочитај повеќе
Актуелно

Исполнета прва норма за Европско првенство за Сениори-ки во сала

Денес 24.01.2021 година на Атлетскиот митинг „ Црвена Ѕвезда „  кој се одржа во Белград / Србија , Јован Стојоски успеа да го собори сопствениот личен рекорд освојувајќи го 1вото место  на трката на 400м со резултат 47.57 сек вреден 1069 иааф бодови ,  со кое ја исполни нормата за учество...

Прочитај повеќе
Актуелно

Атлетско првенство во сала Белград , Србија

Инзвонреден настрап на нашите атлетичари во рамките на Атлетското национално првенство на Србија во сала , кое се одржува денес 16.01.2021 година , покрај Рекордот на Дарио Ивановски , и Јован Стојоски успеа да собори личен рекордот на 400м  со резултат 48.11сек вреден 1035 бодови ...

Прочитај повеќе
Актуелно

Соборен прв Македонски атлетски рекорд за 2021 година

На денешното атлетско првенство во сала во Белград / Србија , нашиот атлетичар Дарио Ивановски во трката на 1500 метри го собори рекород со време 3:45.46 вреден 1082 бодови , а со тоа е на само 46 стотики одалечен од Норма за Европското првенство во сала кое ќе се одржи на 3-7 Март 2021...

Прочитај повеќе
Актуелно

Светското првенство во Полумаратон – Гдиниа, Полска / 17.10.2020год. 

Нашата најдобра атлетичарка на средни и долги патеки и стандардна репрезентативка Адријана Поп Арсова , Викендов ќе анстапи на Светското првенство во полумаратон кое ќе се одржи во Гдиниа, Полска на ден 17.10.2020 година Според програмата најпрво стартуваат дамите во 11.00 часот, додека...

Прочитај повеќе
Актуелно

Националното поединечно првенство за Пионери-ки и Купот на Македонија за Пионери-ки

Денес 03 Октомври 2020 год. ( сабота ) со почеток во 09.30 во Скопје на Арената „ Тоше Проески „ се одржа Националното поединечно првенство за Пионери-ки и Купот на Македонија за Пионери-ки . Во конкуренција на преку 100 атлетичари, клубовите и атлетичарите се натпреваруваа во Поединечна...

Прочитај повеќе
Актуелно

РЕЗУЛТАТИ – БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ 19-20.09.2020год

Викендов  19ти и 20ти Септември 2020 година во Клуж Непоха , Романија се оддржува Балканско првенство за Сениори-ки на кое делегацијата на Атлетската федерација на Македонија во конкуренција на 12 држави зеде учество со 4 атлетичари-ки кои на првиот ден од првенството ги постигнаа...

Прочитај повеќе
Актуелно

БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ 19-20.09.2020год

Балканската атлетската федерација во соработка со Романнската Атлетска федерација претстојниот викенд на 19ти и 20ти Септември 2020 година во Клуж Непоха , Романија ќе организираат 73тото издание на Балканско првенство за Сениори-ки , по строгите протоколи за организација на Меѓународни...

Прочитај повеќе
Актуелно

Балканско првенство за Младинци-ки ( резултати )

Во конкуренција на 13 држави, викендов во Истанбул / Турција се одржа Балканското првенство за Младинци-ки на кое Атлетската федерација на Македонија учество зема со 4 атлетичарки кои ги постигнаа следниве резултати : Дијана Вукановиќ на 400м – 63.20 / 10то место, Марија Јованоска...

Прочитај повеќе