ВЕСТИ

Светското првенство во сала во Глазгов

Изминатиот викенд се одржа Светското првенство во сала во Глазгов. Андреас заврши на 12-то место со прескокнати 7.73 и само 4 сантиметри го делеа од пласман во финалето на најдобрите 8.

Прочитај повеќе

Срушен рекорд од 1969: Огнен Стефановски нов рекордер во скок со стап

Македонија има нов рекордер во скок со стап во Сала. Овај рекорд сега изнесува 3,65 метри, срушен од Огнен Стефановски за време на државното првенство на Србија.

Прочитај повеќе

Дарио Ивановски постави нов македонски рекорд во маратон

Дарио Ивановски денеска испиша историја во македонската атлетика откако на маратонот во Севиља, Шпанија оствари извонреден резултат од 2:08:26 вреден нов македонски рекорд.

Прочитај повеќе

Балканско младинско првенство Белград-Србија

Во Белград се одржа Младинското Балканско првенство каде настапија нашите млади репрезентативци во конкуренција од шеснаесет земји и повеќе од 200 атлетичари.

Прочитај повеќе

Сребрен медал и нов државен рекорд во сала за Андреас Трајковски

Андреас Трајковски го освои сребрениот медал со нов македонски рекорд во сала со резултат од 7.79 метри на Балканијадата која се одржува во Истанбул, Турција.

Прочитај повеќе

Балканско првенство за сениори во сала Истанбул,Турција

Изминатиот викенд во Истанбул, Турција се одржа Балканското првенство за сениори во Сала на кое настапија тројца наши претставници.

Прочитај повеќе

Резултати од Националното поединечно и екипно првенство во крос-кантри на Македонија 2023

Резултати од Националното поединечно и екипно првенство во крос-кантри на Македонија 2023

Прочитај повеќе

Европско првенство - Истанбул, Турција

Со Европското првенство во сала што се одржа од 2-5 Март во Истанбул, Турција и официјално заврши зимската атлетска сезона.

Прочитај повеќе

VII Меѓународен атлетски митинг “Михајло Мика Сврака”

Постигнати резултати, во Белград на VII Меѓународен атлетски митинг “Михајло Мика Сврака” во сала на македонските атлетичари.

Прочитај повеќе