ВЕСТИ

Срушен рекорд од 1969: Огнен Стефановски нов рекордер во скок со стап

Македонија има нов рекордер во скок со стап во Сала. Овај рекорд сега изнесува 3,65 метри, срушен од Огнен Стефановски за време на државното првенство на Србија.

Прочитај повеќе

Дарио Ивановски постави нов македонски рекорд во маратон

Дарио Ивановски денеска испиша историја во македонската атлетика откако на маратонот во Севиља, Шпанија оствари извонреден резултат од 2:08:26 вреден нов македонски рекорд.

Прочитај повеќе

Балканско младинско првенство Белград-Србија

Во Белград се одржа Младинското Балканско првенство каде настапија нашите млади репрезентативци во конкуренција од шеснаесет земји и повеќе од 200 атлетичари.

Прочитај повеќе

Сребрен медал и нов државен рекорд во сала за Андреас Трајковски

Андреас Трајковски го освои сребрениот медал со нов македонски рекорд во сала со резултат од 7.79 метри на Балканијадата која се одржува во Истанбул, Турција.

Прочитај повеќе

Балканско првенство за сениори во сала Истанбул,Турција

Изминатиот викенд во Истанбул, Турција се одржа Балканското првенство за сениори во Сала на кое настапија тројца наши претставници.

Прочитај повеќе

ЕВРОПСКА АТЛЕТСКА КОНВЕНЦИЈА 2024 – Скопје

Организацијата на Европската атлетска конвенција, за 2024год официјално ѝ е доделена на Македонија. Со оваа одлука, огромна доверба ѝ е укажана на нашата Атлетска федерација, како резултат на нашето прогресивно и проактивно меѓународно дејствување.

Прочитај повеќе

Помина трката "November run"

Во одлична организација и прекрасна тркачка атмосфера помина трката "November run" која воедно беше и државно првенство на 10км на пат

Прочитај повеќе

Резултати од Националното поединечно и екипно првенство во крос-кантри на Македонија 2023

Резултати од Националното поединечно и екипно првенство во крос-кантри на Македонија 2023

Прочитај повеќе

Александра Војнеска-Зикова избрана за официјален член на Европскиот атлетски совет

Историски момент за македонската атлетска заедница. Александра Војнеска-Зикова, актуелната претседателка на Атлетската федерација на Македонија е првата личност од нашата земја, досега избрана за оваа функција.

Прочитај повеќе

Европско првенство - Истанбул, Турција

Со Европското првенство во сала што се одржа од 2-5 Март во Истанбул, Турција и официјално заврши зимската атлетска сезона.

Прочитај повеќе